Winna | Guilty


POLISH (SCROLL DOWN TO READ IN ENGLISH)

Dziś czas na kolejny kolaż w moim wykonaniu. Wydaje mi się, że jego przekaz jest jasny i zrozumiały, ale postaram się jeszcze omówić poszczególne elementy.
Temat, który poruszę jest bardzo rozgałęziony i nie będę skupiać się na każdym jego aspekcie, tylko na tym, co uważam za problematykę kolażu.
Grafika przedstawia dziewczynę w tak zwanej małej czarnej, jej oczy są ukryte pod napisem "guilty", co oznacza "winna", na jej ustach znajduje się dłoń sprawiająca, że kobieta nie może mówić, a na ręce napisane jest "you are guilty" – "TY jesteś winna". Osoba, która trzyma tę dłoń na jej ustach nie pozwala jej się wytłumaczyć, z góry zakłada, że to ona zawiniła. Wokół głowy dziewczyny możemy zauważyć również inne słowa, które dość jasno sugerują, że to ona jest winna – "byłaś pijana albo na haju?", "w co byłaś ubrana?", "nie wierzę ci", "on nigdy nie zrobiłby czegoś takiego", "krzyczałaś?", "przesadzasz", "prowokowałaś go?", "sama się o to prosiła".
I wydaje mi się, że nawet nie musimy się zastanawiać, czy rzeczywiście tak jest, bo obwinianie ofiar jest na porządku dziennym. Ludzie naprawdę zadają im te okrutne pytania prosto w twarz i osądzają, próbując uzasadnić czyn gwałciciela czy osoby molestującej. Nie zapominajmy również o czymś takim jak molestowanie psychiczne, które często ma miejsce w pracy czy w szkole i wprowadza jego ofiary dyskomfort, poczucie strachu, obrzydzenia czy nawet wstrętu do samej siebie. A ludzie uważają, że przecież nic takiego się nie stało.
Przyznam, że ja nie potrafię zrozumieć zachowania osób, które usprawiedliwiają sprawcę, obwiniając tym samym ofiarę.  Być może jest to jeszcze pozostałość po czasach, gdy kobiety nie miały żadnych praw. Niestety taki sposób myślenia jest zakorzeniony w ludzkich głowach od lat i trzeba wiele wysiłku, by to zmienić.
I morał, czyli najważniejszy element kolażu – "The way we dress, doesn't mean yes" – "Sposób, w jaki się ubieramy, nie oznacza tak".
Musimy starać się zatrzymać falę obwiniania ofiar i bronienia gwałcicieli. Krótkie spódniczki, alkohol, znalezienie się w "złym miejscu", makijaż, flirt czy "bycie niewystarczająco ostrożną" nie powodują gwałtów. Jedynym powodem gwałtu jest gwałciciel. Jego nikt się nie pyta, w co był ubrany.
Uważam, że do końca świata nie doprowadzą żadne siły, na które nie mamy wpływu, ale my sami – ludzie. Niektóre osoby są współodpowiedzialne gwałtom, bo społeczeństwo daje na nie przyzwolenie, obwiniając ofiarę, a nie osobę, która rzeczywiście zawiniła. I choć w wielu przypadkach gwałcicieli spotyka należyta kara, tak do poszkodowanej już na zawsze przypina się łatkę tej, która sprowokowała, która sama sobie jest winna, bo sama się o to prosiła.
Czy ona o to prosiła? Czy prosiła ładnie? Czy ona o to prosiła? Czy prosiła dwa razy?
"Asking for it" – Hole 

ENGLISHToday it's time for another collage which I did by myself. I think the message of it is clear and understandable but I will explain each element.
The subject of this graphic is really branched, so I won't focus on every aspect but just on the main message of this collage.
Graphic shows girl wearing black little dress, her eyes are hidden under the inscription "guilty", on her mouth is a hand which doesn't let her talk, and on the arm is written – "YOU are guilty". A person, who keeps this hand on her mouth, doesn't let her explain and presumes that it's her fault.
Among the head of this girl, we can see other words which say that she is guilty – "were you drunk or high?", "what were you wearing?", "I don't believe you", "he would never do something like that", "did you scream?", "you are exaggerating", "did you provoke him?", "she was asking for it".
And I think we don't even need to consider if it is a reality because victim blaming is on the agenda. People really ask them these cruel questions straight to face and blaming them, trying to justify the act of rapist. Don't forget about physical and mental harassment which often happens in the work or school and makes the victim feels discomfort, fear, disgust or even self-loathing. But people think that after all nothing happened.
I admit that I can't understand the behaving of people who justify rapist and blame victim. Maybe it's after times when women hadn't any rights. Unfortunately, this way of thinking is rooted in heads for years, and we need much effort to change that.
And now moral – the most important part of this collage "The way we dress, doesn't mean yes".
We have to stop victim blaming and rapist defending. Short skirts, alcohol, being in the wrong place, make-up, flirting or not being careful enough. The rapist is the only reason for rape. Nobody asks him what he was wearing. 
The energy, on which we don't have an impact, won't provide to the end of the world – that we, people will do it. Some persons are co-responsible rapes because society gives approval by blaming victims, not the person whose fault is this. And even though in many cases, rapists will be punished, the affected person is labeled with someone who provoked, who is guilty because she was asking for it.

Was she asking for it? Was she asking nice? If she was asking for it. Did she ask you twice?
"Asking for it" – Hole  

70 komentarzy:

 1. Jak mnie irytuje takie obwinianie ofiary.
  "To Twoja wina ,po co tam szłas?!?"
  "Gdybyś tak się nie ubrała, nie było by tak..."
  Naprawdę nie rozumiem czegoś takiego...
  Co z tego że poszła ubrana w sukienkę???
  Nikomu nie daje to prawa do tego by tak robić...
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ma pani rację w tym co pisze ale przyszło mi na myśl, że niedługo doczekamy marszy gwałcicieli w imię równych praw . Pedofile dumnie kroczą ciesząc się kontaktami z dziećmi więc i za chwile gwałciciele z pewnością i inne zwyrodnienia a głupia ludzkość powie że to piękna tęczowa parada.

   Usuń
 2. Świetna praca. I to wszystko, co napisałaś - można się tylko z tym zgodzić. Te wszystkie upokarzające pytania, uwagi czynione ofiarom, to niedowierzanie - naprawdę jest to okropne i powinno się raz skończyć. Mężczyźni powinni odpowiadać za swoje uczynki.
  Genialny jest twój kolaż, nie mogę się na niego napatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z każdym Twoim słowem, a kolaż genialny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wykonałaś wspaniałą grafikę która aż krzyczy by poruszać tak ważne tematy. To piękne że wykonujesz takie pełnowartościowe wpisy. To świadczy o Twojej głębokiej wrażliwości na krzywdę innych a to się bardzo ceni :)

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Wykonałaś kawał dobrej roboty - nie tylko wizualnej ale również tekstowej. Mówisz i poruszasz wazne tematy o których trzeba mówić. Rzeczy istotne wobec których nie powinniśmy zostać obojętni

  OdpowiedzUsuń
 6. zgadzam się :D Świetnna grafika przyciąga wzrok

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadza się, daje radę! Sama nie dałabym takrady :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoje hasło jest po prostu idealne. Gwałciciele to odmóżdżone istoty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Absolutnie się z tym zgadzam, nie wiadomo dlaczego społeczeństwo często próbuje kryć osoby, które tak naprawdę odpowiadają za gwałty. Kobiety w szczególności muszą bardzo uważać i cały czas zachowywać wszelkie środki ostrożności, co jest niezwykle niesprawiedliwe. Mam nadzieję, że ludzie będą mieli coraz mniejsze przyzwolenie dla takich sytuacji i cała sprawa będzie postrzegana inaczej.
  Pozdrawiam!
  Mona Bednarska

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzi
  1. Czekam na więcej takich plakatów, bo naprawdę wspaniale ci to wychodzi :)

   Usuń
 11. Grafika jest naprawdę świetnie wykonana!
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie masz rację! :** Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. This collage really speaks and covers such an important topic. Well done!

  www.fashionradi.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolaż wymowny i chyba nikt nie ma wątpliwości co do przekazu. Niestety w rzeczywistości jest tak jak opisałaś i mimo że wszyscy uważamy się za cywilizowanych ludzi to w tej kwestii jesteśmy w epoce kamienia łupanego

  OdpowiedzUsuń
 15. Zgadzam się z Tobą w 100%, świetny kolaż.

  OdpowiedzUsuń
 16. The collage is so well done
  www.stylebasket.in

  OdpowiedzUsuń
 17. Mocne i w punkt. Znakomita praca :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie rozumiem. Nie jest to dla mnie język zrozumiały i przebija się w moim odbiorze jakiś wielki kompleks niźszości. Ileż wart człowiek co własne korzenie wycina i na obcych gałązkach dynda głupawo.

  OdpowiedzUsuń
 19. Strasznie mnie śmieszy jacy my- ludzie jesteśmy. Mówimy takie rzeczy, o których pisałaś, do ofiary gwałtu. A gwałt to nie jest zdarcie kolana, bardzo mocno cierpi psychika, ale już pomińmy ten fakt. Zdarza się, że rzekome ofiary gwałtu wcale nimi nie są, ale pojedyncze przypadki nie powinny formować naszej opinii o całym ogóle. A potem bierze nas wielkie zdziwienie jak się okazuje, że dużo osób nie zgłasza się z tym na policję, a gwałciciele chodzą sobie po ulicach. Jesteśmy zagrożeniem sami dla siebie...

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo dobrze wykonana grafika która dużo pokazuje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam bardzo podobne podejście do tematu- kolaż świetnie to prezentuje. Nie rozumiem tego zwalanmia "wszystkiego" na ofiary. To jest straszne. Ofiara musi przejść przez swoiste piekło a obarczanie ją winą z powodu ubioru czy jakiegokolwiek innego aspektu jest obuzrzające.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny pomysł! Zgadzam się z Tobą w 100 %. Twoje zastosowanie kolaży mi imponuje. Stosujesz go,żeby wyrazić co myślisz!
  Wspomniałaś w swoim artykule o molestowaniu psychicznym. Masz racje to jest również bardzo niebezpieczne, obciążające. Kiedyś na FB przeczytałam nagłówek- "Nauczycielka powiedziała do rodziców-Musicie ja przygotować na znoszenie nękania!" Chore totalnie! Skandaliczne! Dlatego nawet nie otworzyłam tego artykułu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Nienawidzę takiego podejścia. Czasem się zastanawiam, czy ci wszyscy obwiniający nada by obwiniali ofiarę, gdyby ich samych (bądź ich bliskich) spotkało coś takiego :(

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dobra praca. W punkt.

  OdpowiedzUsuń
 25. Your posts are always so original!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetna grafika :)
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 27. Nikt ani nic nie daje prawa drugiej osobie do tak okrutnego czynu! A te głupie pytania...

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo wązny temat i odważne stanowisko! Pochwalam!

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak mnie irytuje podwójne krzywdzenie ofiary.

  OdpowiedzUsuń
 30. świetny kolaż :) bardzo mądrze napisany post

  OdpowiedzUsuń
 31. Kolaż ciekawy i dobrze obrazuje to jak niestety społeczeństwo się zachowuje. A potem się dziwią, ze ofiary gwałtów i molestowania przyznają się dopiero po latach. Ile jest takich, którzy wcale się nie przyznają tylko tłumią to w sobie. Nie wiem czy to jest motyw pozostałości po tym jak kobiety nie miały praw. Jakoś tak tego nie czuję. Mężczyźni też bywają ofiarami i jeszcze trudniej im się przyznać. Może oni nie zostaną obwinienie o seksowne ubranie ale o samo danie się. Ludzi trzeba uświadamiać, trzeba z tym walczyć bo zostawiamy otwartą furtkę gwałcicielom, którzy nie będą się bali, że ofiara komuś powie. Uh jak słyszę niektóry teksty to taka mnie złość bierze, ze mam ochotę życzyć obwiniającym ofiarę, żeby sami znaleźli się na jej miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetna praca. Naprawdę jestem zachwycona. Każdy z nas mógłby postawić się na miejscu ofiary. Każdego z nas mogłoby to spotkać (zarówno kobietę jak i mężczyznę) więc warto zastanowić się, pomyśleć, co czuje ofiara i czy zadać sobie to durne pytanie czy naprawdę ktokolwiek kiedykolwiek prowokował do tego? czy ktokolwiek chciałby to przeżyć? co się później po tym dzieje, co dzieje się z psychiką człowieka, który przez to przeszedł. My ludzie jesteśmy trochę tacy, że nie rozumiemy co przechodzi ofiara, co czuje ile bólu, cierpienia ile łez wylewa jak długo nie może pozbyć się tych wspomnień- dopóki sami nie zostaniemy ofiarami. Moje stanowisko w tym temacie- Jeżeli nie potrafisz pomóc, nie dokładaj smutku.
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo sugestywna praca. Właściwie nie potrzeba więcej słów.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Świetny kolaż, dobrze że poruszasz taki temat. Kiedyś trafiłam na kampanię w której ofiary gwałtu pokazywały swoje ubrania z dnia napadu, przeważały zwykłe jeansy i swetry. Najbardziej mnie zawsze smuci jak w internecie najostrzej takie opinie wydają kobiety. Przeciwko inny kobietom. A powinnyśmy się wspierać

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo dobrze to wszystko opisałaś. Co mogę powiedzieć niestety tak wygląda świat w którym żyjemy.
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie rozumiem zarzucania czegoś takiego ofiarom :/

  OdpowiedzUsuń
 37. Ciekawy spis i bardzo potrzebny, dzięki za dobrą robotę! :)

  OdpowiedzUsuń
 38. kolaż genialny,mógłby spokojnie wisieć na korytarzach szkolnych, straszne jest to że w dlasyzm ciągu do ludzi nie dociera problem gwałtu, wydaje im sie, że to dziewczyna jest winna.. wielka szkoda

  OdpowiedzUsuń
 39. good post 😊 would you like to follow each other? if the answer is yes, please follow me on my blog & i'll follow you back. https://camdandusler.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 40. Zgadzam się z Tobą, świretne grafiki

  OdpowiedzUsuń
 41. Smutne, ale prawdziwe..., a kolaż super wyszedł. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Such an interesting and different post!

  Shoot for the stars | ☆ ☆ ☆ | Facebook page | ☆ ☆ ☆ | Instagram

  OdpowiedzUsuń
 43. Amei esse seu texto, realmente é um dos melhores blog que estou acompanhando. Suas postagens são excelente! Parabéns!

  Já até salvei em meus blogs favoritos ❤️..

  Meu Blog: Triângulo da Sorte

  OdpowiedzUsuń
 44. Taka jest prawda, no ale cóż...

  OdpowiedzUsuń
 45. Tak. Podpisuję się pod tym rękami i nogami. I na tym zakończę, bo temat u mnie drażliwy i szybko się nakręcam...

  OdpowiedzUsuń
 46. Świetny wpis! możemy się ubierać jakkolwiek się Nam podoba i nikt nie ma prawa Nas dotknąć!

  OdpowiedzUsuń
 47. Jestem pod wrażeniem pomysłu i zgadz się w 100 % dobre przesłanie :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Świetna grafika, z jasnym przesłaniem. Moim zdaniem kobieta, czy też mężczyzna mógłby iść nago po ulicy i nikt nie ma prawa go/jej dotknąć.

  OdpowiedzUsuń
 49. pomysł na grafikę niesamowity, super!

  OdpowiedzUsuń
 50. to nigdy nie jest wina kobiety... cieszę się, że poruszasz tak ważne tematy!

  codziennyuzytek.pl

  OdpowiedzUsuń
 51. Thank you so much for sharing this excellent information. Your article is amazing. Good to discover your post. We are the Best Website Designing Company in Delhi NCR.

  OdpowiedzUsuń
 52. Bardzo wymowny plakat. Tyle się o tym mówi, a jednak mimo wszystko większość nadal myśli stereotypowo. Obyśmy nigdy nie musieli znaleźć się po drugiej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 53. Dobra robota, fantastyczny kolaż. Bardzo wymowny i idealnie przedstawiający problem.

  OdpowiedzUsuń
 54. świetny pomysł na plakat, bardzo ważny temat

  OdpowiedzUsuń
 55. ale super pomyślane i zgadzam się z przekazem w 100%

  OdpowiedzUsuń
 56. bardzo dobry i pomysłowy przekaz.

  OdpowiedzUsuń
 57. Dziękuję za ten artykuł, bardzo mi pomógł :)

  OdpowiedzUsuń
 58. Fajnie to wszystko opisałaś, tak niecodziennie! :)

  OdpowiedzUsuń
 59. planuję już od dłuższego czasu wpis na ten temat. To chore, by ofiara była obwiniana, bo się ubrała tak, a nie inaczej

  OdpowiedzUsuń
 60. Tak bardzo się z Tobą zgadzam. I to przykre ale sama byłam ofiarą próby wykorzystania podczas chwilowej sylwestrowej niedyspozycji. Na szczęście do niczego nie doszło ale do dziś włos mi się jeży na głowie na samo wspomnienie... a minęło już jakieś 7 lat... Nie możemy dać sobie wmówić, że nasze zachowanie, ubiór czy sytuacja w jakiej się znajdujemy upoważnia kogokolwiek i usprawiedliwia gwałt czy próbę gwałtu.

  OdpowiedzUsuń
 61. Beautiful post.Love them all. Thanks for sharing it!
  Have a wonderful weekend ahead!

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz na blogu, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy zgodnie z jego polityką prywatności.

Copyright © 2014 Old Memoria , Blogger